
- Tämä tapahtuma on mennyt.
HELSINKI, Konala: Agilityn Alkeet – Kurssi, Keskiviikkoisin 16.11.2022, Klo. 21.00, 6krt
KURSSIN SISÄLTÖ:
Agilityn Alkeiskurssilla aloitetaan perustottelevaisuusharjoituksilla, joita tarvitaan lajin turvalliseen ja sujuvaan harjoitteluun. Kurssilla noin puolet on perustottelevaisuusharjoituksia ja puolet itse esteharjoittelun alkeita putkesta ja hypystä. Kurssin sisältöön kuuluu myös erilaisia tassukoordinaatioharjoituksia.
Ryhmän harjoitukset muokkautuvat aina ryhmän tason mukaan! Lisäksi ryhmän edistymisen mukaan käydään läpi ohjauksien alkeita esimerkiksi valssi.
Harjoituksia tehdään vaihtelevasti koko ryhmä kerrallaan ja koirakot yksitellen. Kurssille otetaan mukaan maksimissaan 4 koiraa.
Kurssi soveltuu pennuille 4kk iästä eteenpäin ja aikuisille koirille joilla ei ole aikaisempaa kokemusta agilitystä. Kurssille osallistuakseen koiran tulee pystyä olemaan samassa tilassa muiden koirakoiden kanssa. Koirat tulee pitää lyhyellä hihnalla, eikä koiria tule päästää toistensa luokse.
KURSSIPÄIVÄT:
Yhteensä 6 koulutuskertaa
Keskiviikkoisin klo. 21.00 – 21.45
16.11, 23.11, 30.11, 07.12, 14.12, 21.12.2022
KURSSIPAIKKA:
Katso tarkempi kurssipaikkaohjeistus täältä