
- Tämä tapahtuma on mennyt.
HELSINKI, Konala: Pentukurssi, Maanantaisin 27.07.2020, Klo. 14.00, 4krt EI TOTEUDU!
KURSSIN SISÄLTÖ:
Pentukurssi on tarkoitettu kaikille 2-6kk vanhoille pennuille rotuun katsomatta.
Kurssilla harjoitellaan mm: katsekontaktia, istumista, maahan menemistä, paikalla oloa, kohteiden jättämistä, luvan odottaminen, seuraamista, luoksetuloa, ohituksia, vetämättä hihnassa yms. arjessa tarvittavia taitoja.
Kurssilla pentu pääsee tekemään sellaisia asioita, joita se tarvitsee jokapäiväisessä elämässä.
KURSSIPAIKKA:
OSOITE PAIKALLE:
Täysin lämmin halli Ruosilantie 10,
Konala Helsinki
Vihdintieltä tullessa käänny Ruosilantielle (liikennevaloista), risteyksestä vasemmalle. Rakennus on toinen rakennus vasemmalla (rakennus jonka pihaan pääsee ajamaan). Delta Autoliikettä vastapäätä tien toisella puolella (Delta autossa mm. Kia ja Mazda). Viereisessä rakennuksessa on mm. varusteleka ja samassa talossa napurinamme on mm. Misteli ruokaravintola, Konwell, ja Mapvision. Pihalla on autopaikkoja mihin auton voi jättää. Tilamme ovi on oikealla puolella rakennuksen syvennyksessä Misteli ravintolan vieressä.
KOIRAN PISSATTAMINEN ALUEELLA
Koiraa ei missään tapauksessa saa pissattaa piha-alueella tai rakennusta ympäröivään aitaan! Koirat käytetään tien toisella puolella rakennusten takana olevilla ulkoilureiteillä tekemässä hätänsä ennen ja jälkeen kurssitunnin.
Hallin ei saa tulla ulkokengät jalassa, ota sisäkengät mukaan. Eteisessä muutamia lainakenkiä myös saatavilla.
KURSSIPÄIVÄT:
Yhteensä 4 koulutuskertaa
Maanantaisin klo 14.00 – 14.45
27.07, 03.08, 10.08, 17.08.2020
Kurssille ei voi osallistua voimakkaasti toisiin koiriin reagoivan koiran kanssa (jatkuva haukkuminen/vinkuminen, agressiivisuus, jatkuva tempoilu toisia kohti tmv.).
Tila on avoin, eikä korkeita näkösuojia ole mahdollista käyttää. Kurssin sujuvuuden kannalta on kurssin kouluttajalle oikeus siirtää koirakko johonkin toiseen ryhmään, mikäli kokee että kurssi ei ole koirakon tason mukainen.